Texas 2A-Region I Regional Meet Qualifiers
|
|
Back to top of page
Mark - Best Mark of Year
RQ- Regional Qualifying Mark
Last years State qualifiers in Red
|
Back to Field Events
|
Back to Field Events
|
Back to Field Events or top of page
|
Back to top of page
Mark - Best Mark of Year
RQ- Regional Qualifying Mark
Last years State qualifiers in Red
|
Back to Running Events
|
Back to Running Events
|
Back to Running Events
|
Back to Running Events
|
|
Back to Running Events
|
Back to Running Events, top of page or HOME
|
|
REGIONAL MEET TEAM STANDINGS (minimum of 10 points)
Numerous teams with less than 10 points
Place |
District
|
Team |
Points
|
1
|
7-AA | CRANE | 68 |
2
|
7-AA | BIG LAKE REAGAN COUNTY | 66 |
3
|
5-AA | MERKEL | 63 |
4
|
3-AA | CHILDRESS | 60 |
5
|
6-AA | JIM NED | 28 |
5
|
8-AA | JUNCTION | 28 |
7
|
6-AA | WALL | 27 |
8
|
1-AA | SPEARMAN | 24 |
8
|
1-AA | STRATFORD | 24 |
10
|
6-AA | BANGS | 20 |
11
|
8-AA | MASON | 19 |
12
|
3-AA | SHALLOWATER | 17 |
13
|
3-AA | ABERNATHY | 14 |
13
|
5-AA | COLORADO CITY | 14 |
13
|
8-AA | COMFORT | 14 |
13
|
4-AA | DENVER CITY | 14 |
13
|
4-AA | IDALOU | 14 |
13
|
4-AA | SLATON | 14 |
19
|
2-AA | BUSHLAND | 12 |
20
|
7-AA | OZONA | 11 |
21
|
6-AA | BALLINGER | 10 |
21
|
2-AA | HIGHLAND PARK | 10 |
Back to top of page
|
Back to Field Events
|
Back to Field Events
|
Back to Field Events
|
Back to top of page
|
Back to Running Events
|
Back to Running Events
|
Back to Running Events
|
Back to Running Events
|
Back to Running Events
|
|
|
Back to top of page
|
Back to Field Events
|
Back to Field Events
|
Back to Field Events
|
Back to top of page
|
Back to Running Events
|
Back to Running Events
|
Back to Running Events
|
Back to Running Events
|
Back to Running Events
|
Back to Running Events or top of page
REGION I "STATE MEET" TEAM TOTALS | ||||
Team | Total Points | Gold | Silver | Bronze |
(2) CHILDRESS | 34 | 1 | ||
(5) MERKEL | 26 | 2 | 1 | |
(8) CRANE | 24 | 1 | ||
(15) STRATFORD | 12 | 1 | ||
(21) TUSCOLA JIM NED | 10 | 1 | ||
(33) DENVER CITY | 6 | 1 | ||
(33) SPEARMAN | 6 | 1 | ||
(39) BALLINGER | 4 | |||
(45) COLORADO CITY | 2 | |||
(51) COMFORT | 1 | |||
(51) IDALOU | 1 | |||
(51) WALL | 1 |
2008 Texas Girls Coaches Association
AA Region I Track All-State Team
NOTE: A Coach must be a member of TGCA in order for their athletes to be eligible for an award from TGCA.
NAME |
SCHOOL |
COACH
|
GRADE
|
Victoria Goodloe
|
Reagan County
|
Lezlie Brown | 12 |
Sydney Smith
|
Reagan County
|
Lezlie Brown | 11 |
Kristen Crabtree
|
Spearman
|
ViAnn Reed | 12 |
NOTE: A Coach must be a member of TGCA in order for their athletes to be eligible for an award from TGCA.
NAME |
SCHOOL |
COACH
|
Adeline Fox
|
Alpine
|
Rick Keith |
Emily Hendryx
|
Alpine
|
Rick Keith |
Brittany Siemens
|
Comfort
|
Billy Nabours |
Monica Smith
|
Comfort
|
Billy Nabours |
Carly Speir
|
Comfort
|
Billy Nabours |
Kristen Crabtree
|
Stratford
|
ViAnn Reed |
Kelsey Stein
|
Stratford
|
ViAnn Reed |
Cassi Wright
|
Jim Ned
|
Becky Newman |
Nicole Wellmann
|
Junction
|
Rob McAdams |
Keva Adkins
|
Lubbock Roosevelt
|
Brent Parr |
Kayley Trotter
|
Lubbock Roosevelt
|
Brent Parr |
Darcy Jones
|
Shallowater
|
T'Linda Taylor |
Krystyn Perryman
|
Shallowater
|
T'Linda Taylor |
Kristin Glasscock
|
Wall
|
Rhonda Halfmann |
Kate Wilde
|
Wall
|
Rhonda Halfmann |