2020-2021 TEXAS AAA REGION I
GIRL'S HIGH SCHOOL BASKETBALL
CLASS 3A STATE CHAMPIONS
Region I Class 3A Champions
BROWNFIELD LADY CUBS
STATE CHAMPIONSHIP PICTURE |
PHOTO CRED: AARROHON FLORES (Brownfield Athletic Director) |
REGION I CHAMPIONSHIP PICTURE |
PHOTO CRED: JASON PEARSON (806 HIGH SCHOOL SPORTS CONNECTION) |
Texas Association of Basketball Coaches Awards
Bushland | Abernathy | Brownfield | Alpine | Coahoma | Ballinger | Bowie | Bangs |
Canadian | Childress | Denver City | Anthony | Crane | Brady | Breckenridge | Brock |
Dalhart | Idalou | Dimmitt | Kermit | Compass Acad | Clyde | Henrietta | Comanche |
Highland Park | Roosevelt | Friona | Presidio | Reagan County | Merkel | Holliday | Dublin |
River Road | Shallowater | Lamesa | Tornillo | Sonora | Grape Creek | Jacksboro | Early |
Spearman | Slaton | Littlefield | Stanton | Jim Ned | Nocona | Eastland | |
Tulia | Muleshoe | TLCA | City View | Millsap | |||
Wall | Peaster |
! Clinched District Championship |
* Clinched Playoff Spot |
Missing District Results |
---|
District PFA-Points For Average/PAA-Points Against Average
DISTRICT 1-AAA Click on teams name to see their district schedule. |
|||||||
District |
Overall |
District |
|||||
TEAM | Enrollment |
W |
L |
W |
L |
PFA |
PAA |
! Canadian | 264 |
9 |
1 |
24 |
4 |
58 |
34 |
* Bushland | 479 |
8 |
3 |
16 |
9 |
56 |
35 |
* Spearman | 256 |
7 |
4 |
15 |
10 |
49 |
31 |
* Dalhart | 481 |
5 |
5 |
17 |
10 |
55 |
44 |
Highland Park | 242 |
1 |
9 |
3 |
17 |
22 |
68 |
River Road | 398 |
1 |
9 |
3 |
21 |
34 |
64 |
SUPERLATIVES |
---|
Co-MVP: Mattie Boyd, 11, Canadian; Briley Merket, 11, Canadian Defensive MVP: Mia Pipkin, 12, Spearman Offensive MVP: Emma Troxell, 10, Bushland Newcomer: Braylen Lusby, 9, Spearman |
ALL DISTRICT |
Yasmin Anguiano, 12, Spearman Isabel Carrillo, 12, River Road Kennedi Cook, 11, Canadian Caryce Guerrero, 12, Dalhart Kayleigh Homfeld, 12, Bushland Cierra Kiser, 12, River Road Kaeona Marquez, Sr, Dalhart Cassie McClurg, 10, Highland Park Jasmyn Moreno, 12, Canadian Taryn Schultz, 12, Bushland Jadyn Trussler, 10, Dalhart |
! Clinched District Championship |
* Clinched Playoff Spot |
Missing District Results |
---|
District PFA-Points For Average/PAA-Points Against Average
DISTRICT 2-AAA Click on teams name to see their district schedule. |
|||||||
District |
Overall |
District |
|||||
TEAM | Enrollment |
W |
L |
W |
L |
PFA |
PAA |
! Shallowater | 464 |
12 |
0 |
28 |
1 |
64 |
34 |
* Idalou | 288 |
10 |
2 |
23 |
5 |
59 |
32 |
* Childress | 331 |
7 |
5 |
12 |
10 |
53 |
46 |
* Abernathy | 258.5 |
5 |
7 |
15 |
13 |
37 |
41 |
Slaton | 393 |
4 |
8 |
6 |
14 |
33 |
48 |
Roosevelt | 298 |
2 |
10 |
9 |
17 |
33 |
55 |
Tulia | 289 |
2 |
10 |
9 |
16 |
32 |
56 |
SUPERLATIVES |
---|
Co-MVP: Bree Brattain, Shallowater; Tynli Harris, Shallowater Defensive MVP: Taylor Houston, Idalou; Taylor Moravik, Shallowater; Jenna Willer, Shallowater Offensive MVP: Grace Foster, Childress; Logan Heard, Idalou Newcomer: Charlee Chambers, Abernathy |
ALL DISTRICT |
Addilyn Keys, Childress Alexis Cannon, Childress Vivianna Ramirez, Tulia Mary Jo Parker, Slaton Andrea Moreno, Slaton Summer Williams, Shallowater Paige Parker, Shallowater Kami Wood, Shallowater Emmy Craig, Idalou Bo Heard, Idalou Kassidy Benevidas, Lubbock Roosevelt Chanie Chambers, Abernathy Khaki DuBose, Abernathy |
! Clinched District Championship |
* Clinched Playoff Spot |
Missing District Results |
---|
District PFA-Points For Average/PAA-Points Against Average
DISTRICT 3-AAA Click on teams name to see their district schedule. |
|||||||
District |
Overall |
District |
|||||
TEAM | Enrollment |
W |
L |
W |
L |
PFA |
PAA |
! Brownfield | 258.5 |
12 |
0 |
29 |
1 |
75 |
26 |
* Littlefield | 393 |
10 |
2 |
12 |
8 |
49 |
35 |
* Muleshoe | 289 |
7 |
5 |
13 |
14 |
41 |
37 |
* Lamesa | 464 |
6 |
7 |
15 |
14 |
36 |
50 |
Denver City | 331 |
5 |
8 |
8 |
15 |
41 |
47 |
Dimmitt | 288 |
3 |
9 |
4 |
12 |
33 |
46 |
Friona | 298 |
0 |
12 |
2 |
16 |
24 |
57 |
SUPERLATIVES |
---|
MVP: Gabi Fields, Jr, Brownfield Defensive MVP: Dabria Blackwell, Jr, Brownfield Offensive MVP: Tia Johnson, Jr, Brownfield Newcomer: Kyndal Edgemon, Fr, Littlefield Coach: Michell Wyatt, Brownfield |
ALL DISTRICT |
Natalie Ambriz, Jr, Muleshoe Emma Garcia, Sr, Lamesa Geyah Garza, Sr, Littlefield Anahi Gonzalez, Jr, Friona Lindse Herrera, Jr, Brownfield Deja Johnson, Jr, Brownfiled Marley Jordan, Sr, Denver City Kambree Kimbrough, Sr, Friona Madison McNeese, So, Littlefield Michelle Ontiveros, Jr, Dimmitt Kylee Villa, Jr, Muleshoe Daijah Whitehead, Sr, Lamesa Valarie Yanez, Sr, Denver City |
! Clinched District Championship |
* Clinched Playoff Spot |
Missing District Results |
---|
District PFA-Points For Average/PAA-Points Against Average
DISTRICT 4-AAA Click on teams name to see their district schedule. |
|||||||
District |
Overall |
District |
|||||
TEAM | Enrollment |
W |
L |
W |
L |
PFA |
PAA |
! Alpine | 309 |
7 |
1 |
10 |
5 |
53 |
38 |
* Tornillo | 332 |
6 |
2 |
10 |
6 |
49 |
33 |
* Kermit | 373 |
5 |
3 |
6 |
11 |
51 |
41 |
* Presidio | 410 |
2 |
6 |
2 |
7 |
39 |
35 |
Anthony | 239 |
0 |
8 |
0 |
13 |
13 |
57 |
COULD NOT FIND ALL DISTRICT TEAMS FOR THIS DISTRICT, SORRY
! Clinched District Championship |
* Clinched Playoff Spot |
Missing District Results |
---|
District PFA-Points For Average/PAA-Points Against Average
DISTRICT 5-AAA Click on teams name to see their district schedule. |
|||||||
District |
Overall |
District |
|||||
TEAM | Enrollment |
W |
L |
W |
L |
PFA |
PAA |
! Crane | 328 |
9 |
1 |
19 |
7 |
48 |
35 |
* Coahoma | 271 |
8 |
2 |
15 |
7 |
52 |
34 |
* Sonora | 310 |
6 |
4 |
12 |
9 |
48 |
32 |
* Reagan County | 262 |
4 |
6 |
12 |
11 |
38 |
40 |
Stanton | 273 |
3 |
7 |
10 |
13 |
34 |
37 |
Compass Acad | 328 |
0 |
10 |
0 |
9 |
12 |
67 |
SUPERLATIVES |
|
---|---|
Most valuable player: MaKynlee Overton, Coahoma Offensive MVP: Skylar Harris, Sonora Defensive MVP: Madyson Tausch, Crane Newcomer of the year: Isabella Cox, Coahoma Coach of the year: Jamie Moore, Crane |
|
1st TEAM ALL DISTRICT | 2nd TEAM ALL DISTRICT |
Jade Davis, Crane Kaylyn Hoffman, Sonora Shyann Darr, Reagan County Gaby Rodriguez, Stanton Kayla Montes, Crane Julia Cox, Coahoma Ester Garcia, Crane Nivea Goodloe, Reagan County Sydney Harris, Stanton Clarissa Rodriguez, Sonora Kenzi Canales, Coahoma Zoey Ruiz, Stanton Madison Rodgers Coahoma. |
Shae Lang, Coahoma Bella Bujanda, Compass Delaney Yanez, Reagan County Makenna Willis, Crane Kodi Davis, Sonora Sarah Denson, Stanton Layla Ybarra, Crane Autumn Garza, Compass Jordyn Lehde, Crane Clarissa Flores, Reagan County Brynn Rodgers, Coahoma Aislin Nixon, Sonora Hope Heredia, Crane |
! Clinched District Championship |
* Clinched Playoff Spot |
Missing District Results |
---|
District PFA-Points For Average/PAA-Points Against Average
DISTRICT 6-AAA Click on teams name to see their district schedule. |
|||||||
District |
Overall |
District |
|||||
TEAM | Enrollment |
W |
L |
W |
L |
PFA |
PAA |
! Jim Ned | 384 |
14 |
1 |
26 |
3 |
62 |
24 |
* Wall | 354 |
13 |
2 |
23 |
5 |
63 |
27 |
* Ballinger | 230 |
10 |
4 |
17 |
8 |
43 |
33 |
* Merkel | 330 |
8 |
6 |
17 |
11 |
54 |
33 |
Clyde | 425.5 |
5 |
9 |
5 |
16 |
38 |
55 |
Brady | 292 |
5 |
9 |
13 |
11 |
36 |
56 |
Grape Creek | 310 |
2 |
12 |
2 |
18 |
26 |
61 |
TLC Academy | 298 |
0 |
14 |
0 |
20 |
31 |
61 |
SUPERLATIVES |
|
---|---|
Most Valuable Player: Claire Graham, Jim Ned Offensive Player of the Year: Alexis Espinosa, Jim Ned Defensive Player of the Year: Alyssa O’Malley, Merkel Co-Newcomers of the Year: Hannah Burk, Wall; Lexi Wishert, Jim Ned |
|
1st TEAM ALL DISTRICT | 2nd TEAM ALL DISTRICT |
Ashton Garner, Jim Ned Kylie Phillips, Wall Jenna Battle, Ballinger Alyssa White, Merkel Ashlyn Galvin, Jim Ned Kamryn Williams, Wall Liz Underwood, Clyde Caroline Holtman, Wall Claire Cooley, Jim Ned Addison Martin, Ballinger Alaunna White, Merkel |
Jewel Klaras, Ballinger Kate Bryant, Jim Ned Kait Kirkland, TLCA Emma Toliver, Ballinger Nina Delafuente, Brady Falyn Guy, Wall Taigan Rivers, Grape Creek Avery Holloway, Merkel Chelsea Martinez, Ballinger Loren Pepper, Wall Kaitlyn Stephens, Wall |
! Clinched District Championship |
* Clinched Playoff Spot |
Missing District Results |
---|
District PFA-Points For Average/PAA-Points Against Average
DISTRICT 7-AAA Click on teams name to see their district schedule. |
|||||||
District |
Overall |
District |
|||||
TEAM | Enrollment |
W |
L |
W |
L |
PFA |
PAA |
! Nocona | 256 |
12 |
0 |
25 |
3 |
68 |
35 |
* Holliday | 323 |
10 |
3 |
16 |
11 |
62 |
40 |
* Bowie | 480 |
9 |
4 |
15 |
10 |
52 |
41 |
* Jacksboro | 277 |
6 |
6 |
12 |
12 |
41 |
44 |
Breckenridge | 418 |
2 |
10 |
6 |
18 |
32 |
49 |
City View | 308 |
2 |
10 |
7 |
16 |
40 |
57 |
Henrietta | 276 |
2 |
10 |
4 |
16 |
20 |
46 |
! Clinched District Championship |
* Clinched Playoff Spot |
Missing District Results |
---|
District PFA-Points For Average/PAA-Points Against Average
DISTRICT 8-AAA Click on teams name to see their district schedule. |
|||||||
District |
Overall |
District |
|||||
TEAM | Enrollment |
W |
L |
W |
L |
PFA |
PAA |
! Peaster | 392 |
14 |
0 |
25 |
5 |
80 |
26 |
* Brock | 436 |
11 |
3 |
14 |
10 |
52 |
31 |
* Comanche | 345 |
9 |
5 |
17 |
9 |
44 |
44 |
* Eastland | 339 |
9 |
6 |
12 |
13 |
45 |
43 |
Millsap | 307 |
8 |
7 |
9 |
16 |
51 |
46 |
Bangs | 270 |
4 |
10 |
8 |
16 |
26 |
51 |
Early | 368 |
1 |
12 |
3 |
19 |
33 |
58 |
Dublin | 309 |
0 |
13 |
1 |
18 |
28 |
63 |
#1 SEED (TABC RANKING)
|
(TGCA Rankings)
SEMI-FINALS March 5-6 |
FINALS March 10 @2:00pm San Antonio Alamo Dome
|
AAA STATE CHAMPION
|
STATE CHAMPIONS (5) BROWNFIELD LADY CUBS (29-1) |
||
2020-2021 ALL STATE TOURNAMENT TEAM
MVP: Gabi Fields - Brownfield - Junior - 5-6 - Guard
Dabria Blackwell - Brownfield - Junior - 5-4 - Guard
Deja Johnson - Brownfield - Junior - 5-10 - Forward/Center
Jarahle Daniels - Fairfield - Junior - 5-6 - Guard
Breyunna Dowell - Fairfield - Junior - 5-9 - Forward
Rankings for Girl's AAA Texas High School Basketball
Region I teams are highlighted in Bold/Italics
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Player Name | School | Coach |
Dabria Blackwell | Brownfield | Michelle Wyatt |
Brooklyn Bosher | Peaster | Garrett Hilton |
Mattie Boyd | Canadian | Aaron Marks |
Bree Brattain | Shallowater | Chuck Darden |
Gabi Fields | Brownfield | Michelle Wyatt |
Grace Foster | Childress | Greg Bowman |
Ashton Garner | Jim Ned | Hunter Cooley |
Claire Graham | Jim Ned | Hunter Cooley |
Tynli Harris | Shallowater | Chuck Darden |
Logan Heard | Idalou | Tyler Helms |
Taylor Houston | Idalou | Tyler Helms |
Peyton Hull | Peaster | Garrett Hilton |
Deja Johnson | Brownfield | Michelle Wyatt |
Tia Johnson | Brownfield | Michelle Wyatt |
Averee Kleinhans | Nocona | Kyle Spitzer |
Briley Merket | Canadian | Aaron Marks |
Taylor Moravick | Shallowater | Chuck Darden |
Kylie Phillips | Wall | Kevin Richardson |
Mia Pipkin | Spearman | Kurt Richardson |
Emma Troxell | Bushland | Ty Mayfield |
TEXAS ASSOCIATION OF BASKETBALL COACHES
ALL-STATE AAA GIRL'S TEAMS
Player Name | School | Coach |
Faith Acker | Winnsboro | Robert Cochran |
Laiken Allen | Winnsboro | Robert Cochran |
McKinna Brackens | Fairfield | Sally Whitaker |
Bree Brattain | Shallowater | Chuck Darden |
Breyanna Dowell | Fairfield | Sally Whitaker |
Gabi Fields | Brownfield | Michelle Wyatt |
Grace Foster | Childress | Greg Bowman |
Claire Graham | Jim Ned | Hunter Cooley |
Karly Ivy | Ponder | Jimmy Avery |
Deja Johnson | Brownfield | Michelle Wyatt |
Averee Kleinhans | Nocona | Kyle Spitzer |
Kaydence Menchaca | Skidmore-Tynan | Tim Stowe |
Taylor Moravick | Shallowater | Chuck Darden |
Graycee Mosley | Troy | Tucker Donohoe |
Shelby Ray | Lexington | Andrew Spencer |
Alyssa Tarpley | Gunter | Katie Stinton |
Ashlyn Wachtendor | Lorena | Rodney Gee |
Tate Wells | Ponder | Jimmy Avery |
Presley Young | Blanco | Matt Karnes |
Jaydee Zamora | Bishop | Sherry Luna |