2021 Texas AAA-Region I Boy's Track
CLASS 3A STATE CHAMPIONS
Region I Class 3A Champions
BROCK EAGLES
Regional updates sorted best to worst
Back to HOME page
District Meets |
4/5 & 4/7 | 3/31 & 4/1 | 4/1 & 4/3 | 4/9 |
Canadian- 182 | Shallowater- 143 | Denver City- 196 | Kermit-207 |
Bushland- 165 | Idalou- 136 | Dimmitt- 129 | Alpine- 204 |
Spearman- 102 | Slaton- 137 | Friona-120 | Presidio- 114 |
River Road- 98 | Childress- 77 | Littlefield- 77 | Anthony- 35 |
Dalhart- 60 | Abernathy- 52 | Brownfield- 44 | Tornillo- 23 |
Highland Park- 5 | Tulia- 48 | Muleshoe- 37 | |
Roosevelt- 23 | Lamesa- 14 | ||
4/9 & 4/10 | 4/1 | 4/5 & 4/8 | 3/26 |
Crane- 157.5 | Jim Ned- 177 | City View- 157 | Brock-188.5 |
Coahoma- 132 | Ballinger- 166 | Breckenridge- 152 | Dublin- 116 |
Sonora- 125 | Clyde- 73 | Henrietta- 82 | Early- 96 |
Stanton- 77.5 | Wall- 73 | Holliday- 68 | Comanche- 81 |
Compass Acad- 75 | Merkel- 65 | Jacksboro- 64 | Peaster- 54 |
Reagan County- 48 | Brady- 36 | Nocona- 63 | Eastland- 50 |
Grape Creek- 21 | Bowie-30 | Bangs- 28 | |
TLCA- 9 | Millsap- 2.5 |
Schedule of Events at Regional Track Meet
Texas AAA-Region I District Results (AREA Qualifiers)
FIELD EVENTS |
||
RUNNING EVENTS |
||
DIST- District track meet mark
|
Back to Field Events
|
Back to Field Events
|
|
|
|
|
|
|
2020 TEXAS REGION I- CLASS 3-A AREA TRACK MEETS
Area Meets |
AREA 1/2 |
AREA 3/4 |
AREA5/6 |
AREA7/8 |
4/14 | 4/14 | 4/15 | 4/16 |
Slaton- 97 |
Denver City-146 |
Jim Ned-101 |
Brock-160 |
Shallowater- 87 |
Kermit-93 |
Ballinger-97 |
Breckenridge-100 |
Canadian- 78 |
Friona-91 |
Sonora-79 |
Peaster-57 |
Idalou- 72 |
Dimmitt-74 |
Coahoma-73 |
City View- 53 |
Childress- 67 |
Littlefield-70 |
Crane-61 |
Dublin-45 |
Spearman- 55 |
Presidio-53 |
Wall-61 |
Millsap-44 |
Bushland-44 |
Alpine-35 |
Merkel-40 |
Holliday-31 |
River Road- 34 |
Brownfield-28 |
Compass-40 |
Jacksboro-26 |
Abernathy- 34 |
Tornillo-20 |
Brady-18 |
Comanche-26 |
Tulia- 30 |
Lamesa-6 |
Clyde-16 |
Early-24 |
Dalhart-14 |
Muleshoe-4 |
Stanton-12 |
Henrietta-20 |
Roosevelt- 8 |
Grape Creek- 10 |
Nocona-20 |
|
Reagan County-10 |
Bangs-8 |
||
TLCA-2 |
Eastland-4 |
||
Bowie-2 |
FIELD EVENTS |
||
RUNNING EVENTS |
||
MARK IS BEST MARK OF THE SEASON INCLUDING DISTRICT, AREA IS AREA MARK. TOP FOUR IN EACH EVENT FROM EACH AREA QUALIFY FOR REGIONALS
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Back to Running Events, top of page or HOME
Place | District |
Team | Points |
Place | District |
Team | Points |
|
1 | 8-3A | BROCK | 102 | 19 | 6-3A | Merkel | 10 | |
2 | 6-3A | Ballinger | 48 | 22 | 1-3A | River Road | 9 | |
3 | 1-3A | Spearman | 37 | 22 | 5-3A | Sonora | 9 | |
4 | 2-3A | Slaton | 36 | 24 | 3-3A | Brownfield | 8 | |
5 | 6-3A | Wall | 34 | 24 | 2-3A | Tulia | 8 | |
6 | 1-3A | Canadian | 32 | 24 | 8-3A | Early | 8 | |
7 | 6-3A | Jim Ned | 22 | 27 | 4-3A | Crane | 7 | |
7 | 6-3A | Compass | 22 | 28 | 6-3A | Brady | 6 | |
9 | 7-3A | City View | 20 | 28 | 7-3A | Jacksboro | 6 | |
10 | 2-3A | Abernathy | 18 | 28 | 2-3A | Dimmitt | 6 | |
10 | 4-3A | Presidio | 18 | 31 | 2-3A | Shallowater | 5 | |
10 | 2-3A | Childress | 18 | 32 | 8-3A | Dublin | 4 | |
13 | 2-3A | Idalou | 17 | 32 | 3-3A | Denver City | 4 | |
14 | 4-3A | Tornillo | 16 | 32 | 8-3A | Peaster | 4 | |
15 | 4-3A | Kermit | 15 | 32 | 5-3A | Coahoma | 4 | |
16 | 6-3A | Clyde | 14 | 36 | 5-3A | Stanton | 2 | |
17 | 3-3A | Friona | 12 | 36 | 7-3A | Nocona | 2 | |
17 | 7-3A | Breckenridge | 12 | 36 | 8-3A | Millsap | 2 | |
19 | 1-3A | Dalhart | 10 | 36 | 7-3A | Henrietta | 2 | |
19 | 1-3A | Bushland | 10 | 40 | 4-3A | Alpine | 1 |
Back to top of page
|
|
|
|
* New Regional Record (Old records all set by Vance Ott in 2019) |
---|
|
|
* New Regional Record (old record 10:44/Jason Mathis, Wellington/ 1995/1996 |
---|
|
|
|
* New Regional Record (Old record 9:45.35/Brad Patterson, Albany /1987) |
---|
|
Back to Running Events or top of page
2021 TEXAS CLASS AAA-STATE TRACK MEET
Austin Texas, Mike A. Meyers Stadium
May 6
REGION I "STATE MEET" TEAM TOTALS | ||||
Team | Total Points | Gold | Silver | Bronze |
1- BROCK | 45 | 1 | 1 | 1 |
8- SPEARMAN | 18 | 1 | 1 | |
12- WALL | 16 | 2 | ||
12- PRESIDIO | 16 | 2 | ||
12- CANADIAN | 16 | 1 | ||
12-BALLINGER | 16 | 2 | ||
22- ABERNATHY | 10 | 1 | ||
25- SLATON | 9 | |||
28- KERMIT | 8 | 1 | ||
28- ODESSA COMPASS | 8 | 1 | ||
28- JIM NED | 8 | 1 | ||
28- TORNILLO | 8 | |||
34- BUSHLAND | 6 | 1 | ||
34- CITY VIEW | 6 | |||
49- RIVER ROAD | 2 | |||
49- CLYDE | 2 | |||
49- MERKEL | 2 | |||
49- BRADY | 2 | |||
60- DALHART | 1 | |||
60- BRECKENRIDGE | 1 |
|
Long Jump/Triple Jump |
High Jump/Pole Vault |
Shot Put/ Discus |
Back to top of page
|
Back to Field Events
|
Back to Field Events
|
Back to Field Events
|
Back to top of page
|
Back to Running Events
Vance Ott will compete against the 9 best wheel chair marks in the state, regardless of classification |
---|
|
Back to Running Events
|
Back to Running Events
|
Back to Running Events
|
Back to Running Events
|