Congratulations to the IDALOU WILDCATS and their coach Tyler Helms on winning the Region I Class AA Tournament. The Wildcats represented Region I Class AA at the State Tournament very well.
Texas Association of Basketball Coaches Awards
Bushland |
Childress
|
Abernathy | Alpine | Bowie | Anson | Ballinger | Bangs |
Highland Park | Dimmitt | Denver City | Crane | Henrietta | Cisco | Coahoma | Brady |
Panhandle |
Floydada
|
Idalou | Kermit | Holliday | Clyde | Colorado City | Coleman |
River Road | Friona | Littlefield | Ozona | Nocona | Eastland | Grape Creek | Comanche |
Sanford-Fritch | Muleshoe | Post | Presidio | Olney | Hawley | Jim Ned | Dublin |
Spearman | Tulia | Roosevelt | Reagan County | City View | Merkel | Wall | Early |
Shallowater | Sonora | San Saba | |||||
Slaton |
* Clinched Playoff Spot |
! Clinched District Championship |
DISTRICT 1-AA |
||||||
District |
Overall |
District |
||||
TEAM |
W
|
L
|
W
|
L
|
PFA
|
PAA
|
! Bushland |
10
|
0
|
14
|
2
|
60
|
42
|
* Spearman |
8
|
2
|
15
|
12
|
55
|
48
|
* Panhandle |
6
|
4
|
16
|
15
|
53
|
44
|
River Road |
3
|
7
|
8
|
16
|
42
|
56
|
Sanford-Fritch |
2
|
8
|
13
|
13
|
45
|
54
|
Highland Park |
1
|
9
|
5
|
22
|
48
|
58
|
2009-2010 District 1-AA All District Basketball Team
District MVP: Michael Matthews Sr (Bushland)
Offensive MVP: Jacob Cameron Sr (Panhandle)
Defensive MVP: Brett Wilhelm Jr (Bushland)
District New Comer of the Year: Tristan Wilborn Jr (Spearman)
All District Team
Tate Batton Sr. (Spearman)
Joseph Williams Sr. (Highland Park)
Sawyer Cornelius Sr. (Bushland)
Trey Hall So. (Panhandle)
Brett Sickles Jr. (Bushland)
Jared Cunningham Sr. (Sanford-Fritch)
Travis Price Sr. (River Road)
Jonny Diaz Sr. (Panhandle)
Bryan Ponder Sr. (Highland Park)
Blayne Schroeder Jr. (Spearman)
* Clinched Playoff Spot |
! Clinched District Championship |
DISTRICT 2-AA |
||||||
District |
Overall |
District |
||||
TEAM |
W
|
L
|
W
|
L
|
PFA
|
PAA
|
! Friona |
9
|
3
|
24
|
8
|
59
|
49
|
* Floydada | 7 |
4 |
21 |
9 |
61 |
54 |
* Muleshoe |
7
|
4
|
21
|
15
|
57
|
54
|
Childress |
5
|
5
|
20
|
14
|
67
|
64
|
Dimmitt |
4
|
6
|
15
|
17
|
54
|
51
|
Tulia |
0
|
10
|
9
|
18
|
46
|
70
|
2009-2010 District 2-AA All District Basketball Team
MVP-Tyson Turnbow-Muleshoe
Offensive Player of the Year-Dantae Flemons-Childress
Defensive Player of the Year-Jordan Cornelius-Floydada
Co-NNewcomer of the Year-Dominique Kellum-Fiona
Co-Newcomer of the Year- Jordan Bledsoe-Childress
All District Selections:
Cooper Washington-Muleshoe
Zach Tascano-Muleshoe
Jonathan Perez-Muleshoe
Bryson Session-Floydada
Joseph Segura -Floydada
Mason Lipham-Floydada
Justin Gannaway-Childress
Patrick Sims-Childress
Adam Hart-Dimmitt
Matthew Stanberry-Friona
Joey Dickson-Friona
Stetson Reed-Friona
* Clinched Playoff Spot |
! Clinched District Championship |
DISTRICT 3-AA |
||||||
District |
Overall |
District |
||||
TEAM |
W
|
L
|
W
|
L
|
PFA
|
PAA
|
! Littlefield |
13
|
1
|
29
|
3
|
60
|
44
|
* Idalou |
12
|
2
|
30
|
7
|
58
|
44
|
* Shallowater |
10
|
4
|
20
|
13
|
57
|
46
|
Abernathy |
7
|
7
|
17
|
13
|
48
|
50
|
Denver City |
5
|
9
|
13
|
17
|
54
|
56
|
Post |
5
|
9
|
11
|
14
|
58
|
61
|
Roosevelt |
3
|
11
|
6
|
23
|
44
|
58
|
Slaton |
1
|
13
|
6
|
21
|
44
|
59
|
* Clinched Playoff Spot |
! Clinched District Championship |
DISTRICT 4-AA |
||||||
District |
Overall |
District |
||||
TEAM |
W
|
L
|
W
|
L
|
PFA
|
PAA
|
! Sonora |
11
|
1
|
X
|
X
|
53
|
40
|
* Presidio |
9
|
3
|
18
|
9
|
50
|
44
|
* Alpine |
8
|
4
|
16
|
14
|
50
|
46
|
Ozona |
6
|
6
|
15
|
9
|
46
|
49
|
Reagan County |
5
|
7
|
11
|
17
|
46
|
45
|
Kermit |
3
|
9
|
10
|
14
|
44
|
50
|
Crane |
0
|
12
|
X
|
X
|
39
|
50
|
2009-2010 District 4-AA All District Basketball Team
Co-MVPs: Tyler Creek, Sr, Sonora
Co-MVPs: Edgar Ramirez, Sr, Presidio
Co-Offensive MVPs: Joel Hernandez, Sr, Reagan County
Co-Offensive MVPs: Zane Hernandez, Jr, Ozona
Defensive MVP: Dominic Scott, Sr, Alpine
Newcomer: Word Hudson, So, Sonora
First Team
Cash Jennings, Sr, Sonora
Carlos Mendoza, Sr, Alpine
Alonso Hernandez, Sr, Presidio
Gabriel Chavez , Sr, Kermit
Ethan Morriss, Jr, Sonora
Abey Lara, Jr, Ozona
Vicente Galindo, Jr, Presidio
Casey Schneemann, Jr, Reagan County
Jordan Cavazos, Sr, Crane
Second Team:
Joey Iniguez, Sr, Alpine
Kyle Sewell, Sr, Ozona
Bryan Simonds, Jr, Kermit
Tate Wilkinson, Jr, Alpine
Anthony Marquez, Jr, Reagan County
Teague Esparza, Sr, Crane
Juan Carlos Palomo, So, Presidio
Valente Rodriguez, Jr, Presidio
Dustin Neff, Sr, Sonora
* Clinched Playoff Spot |
! Clinched District Championship |
DISTRICT 5-AA |
||||||
District |
Overall |
District |
||||
TEAM |
W
|
L
|
W
|
L
|
PFA
|
PAA
|
! Olney |
8
|
2
|
25
|
11
|
56
|
45
|
! Holliday |
8
|
2
|
24
|
9
|
55
|
44
|
+Bowie |
6
|
4
|
23
|
12
|
47
|
43
|
+Nocona |
6
|
4
|
18
|
16
|
41
|
41
|
City View |
1
|
9
|
15
|
15
|
38
|
46
|
Henrietta |
1
|
9
|
9
|
15
|
42
|
59
|
! CO-DISTRICT CHAMPS OLNEY GOES IN AS TOP SEED BY COIN TOSS
5-2A BOY'S All-District Team
MVP -- Reed Mankins (Jr) Olney
Offensive MVP -- Landon Inge (Sr) Olney
Defensive MVP -- Jake Hopkins (Sr) Nocona
Newcomer of the Year -- Kelby Carver (So) Holliday
Sixth Man -- Kevin Dunn (So) Bowie
Coach of the Year -- J.D. Sullivan, Olney
FIRST TEAM
Jake Bishop (Sr) Olney
Tyler Cole (Jr) Holliday
Colton Englishbee (Sr) Holliday
Tyler Himes (Sr) Henrietta
Nelson Justis (Sr) Bowie
Conner Mills (Sr) Holliday
Jesse Pollard (Sr) Olney
KJ Stanley (Jr) Nocona
DJ Taylor (Sr) Bowie
SECOND TEAM
Cord Barrientes (Jr) Olney
Seth Baumer (Sr) Holliday
Treveor Fenoglio (Sr) Nocona
Seth Garza (Sr ) Bowie
Justin Harris (Sr) Bowie
Hayden Hill (Fr) Nocona
Tyler Jolly (Sr) Holliday
Brandon Lavy (Jr) Henrietta
Fernando Moore (Jr) City View
5-AA ACADEMIC ALL-DISTRICT
BOWIE: Delanie Anderson, Zac Dunnam and DJ Taylor
CITY VIEW: Justin Berndt, Jacob Heuring and Michael Vaughn
HENRIETTA: Grady Berquist, Kolten Booher, Dusty Burch, Hunter Covert, Ty Healer, Tyler Himes, Chance Levy, Nathan Scott and Blake Weist
HOLLIDAY: Seth Baumer, Kelby Carver, Jacob Cole, Tyler Cole, Kash Cummings, Bryce Davis, Colton Englishbee, Tyler Jolly, Conner Mills, Andrew Stevens and Ryan Todd
NOCONA: Tate Fenoglio, Trevor Fenoglio, Hayden Hill, Phillip Lott, KJ Stanley and Mitchell Ulibarri.
OLNEY: Jake Bishop, Blaine Hopkins, Reed Mankins, Jesse Pollard and Kyle Turner
* Clinched Playoff Spot |
! Clinched District Championship |
DISTRICT 6-AA |
||||||
District |
Overall |
District |
||||
TEAM |
W
|
L
|
W
|
L
|
PFA
|
PAA
|
! Eastland |
10
|
0
|
27
|
4
|
56
|
38
|
* Clyde |
8
|
2
|
27
|
4
|
49
|
40
|
* Hawley |
5
|
5
|
14
|
16
|
51
|
54
|
Anson |
3
|
7
|
15
|
16
|
38
|
43
|
Cisco |
2
|
8
|
9
|
11
|
39
|
47
|
Merkel |
2
|
8
|
9
|
18
|
51
|
56
|
6-2A BOY'S All-District Team
MVP — Forrest Robinson, Jr., Eastland
Offensive MVP — Caston Hilcher, Sr., Clyde
Defensive MVP — Jared Moyland, Sr., Eastland
Newcomer of the year — Landon Lyles, Jr., Clyde
Coach of the year — Doug Galyean, Eastland
First team
Justin Gray, Jr., Anson
Tanner Thompson, Sr., Hawley
Tanner Welch, Jr., Clyde
Austin Mounts, Sr., Merkel
Billy Bob Brown, Sr., Eastland
Corey Howie, Sr., Eastland
Baylon Dean, Sr., Clyde
Zak Ross, Jr., Hawley
Billy Brosh, Jr., Hawley
Donnie Toof, Sr., Cisco
Second team
Caleb Pinkston, Sr., Anson
Chad Collins, Sr., Anson
Tanner Garcia, Sr., Cisco
Josh Henson, Sr., Clyde
Weston Laws, Sr., Clyde
Marcus Bartee, Sr., Eastland
Kyle Compton, Sr., Hawley
Dallas Lyon, Sr., Merkel
* Clinched Playoff Spot |
! Clinched District Championship |
DISTRICT 7-AA |
||||||
District |
Overall |
District |
||||
TEAM |
W
|
L
|
W
|
L
|
PFA
|
PAA
|
! Jim Ned |
9
|
1
|
33
|
5
|
62
|
42
|
! Wall |
9
|
1
|
33
|
2
|
69
|
47
|
* Colorado City |
6
|
4
|
17
|
13
|
50
|
50
|
Coahoma |
3
|
7
|
16
|
14
|
52
|
62
|
Ballinger |
3
|
7
|
12
|
17
|
44
|
53
|
Grape Creek |
0
|
10
|
X
|
X
|
42
|
65
|
! CO-DISTRICT CHAMPS JIM NED GOES IN AS TOP SEED BY COIN TOSS
2009-2010 District 7-AA All District Basketball Team
Co-MVPs — Blake Allen, Sr., Jim Ned
Co-MVPs — Justin Walling, Jr., Wall
Defensive co-MVPs — Nick Reyna, Sr., Colorado City
Defensive co-MVPs — Bo Bryant, Sr., Jim Ned
Newcomer of the year — Garrett Nichols, Jr., Wall
Co-Coaches of the year — Steve Bryant, Jim Ned
Co-Coaches of the year — Doug Gordon, Wall
First team
Cameron Schooley, Jr., Wall
Brandon Willman, Sr., Wall
Tyler Higgins, Sr., Colorado City
Josh Paniagua, Sr., Coahoma
Martin Leija, Jr., Coahoma
Phillip Lopez, Sr., Ballinger
Darian Evans, Sr., Ballinger
Jake Younts, Sr., Grape Creek
Slade Cupps, Sr., Jim Ned
Destry Dacus, Sr., Jim Ned
Second team
A.J. Keesee, Jr., Ballinger
Trevor Lange, Jr., Ballinger
Manuel Pena, Sr., Ballinger
Eli Ferrall, Sr., Colorado City
Derek Gainey, So., Colorado City
Kyle Conaway, Sr., Wall
Scott Speck, Sr., Wall
Dean Beard, Sr., Wall
Justin Doss, Jr., Grape Creek
Jordan Gibbs, Sr., Jim Ned
Tanner Ruiz, Fr., Coahoma
Hunter Williams, Jr., Coahoma.
* Clinched Playoff Spot |
! Clinched District Championship |
DISTRICT 8-AA |
||||||
District |
Overall |
District |
||||
TEAM |
W
|
L
|
W
|
L
|
PFA
|
PAA
|
! Brady |
10
|
2
|
11
|
5
|
54
|
45
|
! Comanche |
10
|
2
|
19
|
11
|
72
|
53
|
* Bangs |
9
|
3
|
23
|
8
|
55
|
44
|
Dublin |
7
|
5
|
19
|
11
|
57
|
49
|
Early |
3
|
9
|
8
|
20
|
46
|
55
|
San-Saba |
3
|
9
|
7
|
20
|
46
|
60
|
Coleman |
0
|
12
|
2
|
23
|
36
|
63
|
! CO-DISTRICT CHAMPS BRADY GOES IN AS TOP SEED BY COIN TOSS
2009-2010 District 8-AA All District Basketball Team
District MVP: Sr. Westin Wilhelm Comanche
Offensive MVP: Sr. Zach Jones Brady
Defensive MVP: Sr. Marcus Smith Bangs
Newcomer of the Year: Soph. Jakob Damstra Dublin
Co-Coaches of the Year: Hollis Moore Brady
Co-Coaches of the Year: Jeff Thomason Comanche
1st Team
Jr. Matt Simons Bangs
Soph. Braden Williams Bangs
Sr. Mackenzie Hirt Brady
Sr. Dylan Jacoby Brady
Sr. Cody Biggs Comanche
Sr. Josh Feaster Comanche
Jr. Jonathan Pringle Dublin
Soph. Hunter Turner Dublin
Sr. Thomas Aly Early
Jr. Tucker Cromer San Saba
2nd Team
Sr. DJ Rios Bangs
Sr. Isaac Brown Bangs
Jr. Chaney McBee Brady
Sr. Toby Sopher Brady
Sr. Trent Hambright Coleman
Soph. Reid Needham Coleman
Jr. Ty Weaver Comanche
Sr. Jerick Roberts Comanche
Jr. Brandon Childs Early
Jr. Chase Key San Saba
Play-Offs for Boy's AA-Region I Texas High School Basketball
Revised: 3-6-10
#1 SEED (Terry's Sports Page Rank)
BI-DISTRICT
February 22, 23 |
AREA
February 25-27 |
REGIONAL
QUARTER FINALS March 1 |
REGIONAL
SEMI- FINAL February March 5 |
REGIONAL
FINALS February March 6 |
(19) Muleshoe defeated (20) Spearman |
||||
(14) SONORA Bye |
||||
(7) Idalou defeated (23) Alpine |
||||
(10) FRIONA Bye |
||||
defeated (24) Hawley |
||||
(9) BRADY Bye |
||||
(1) Wall defeated (15) Bangs |
||||
(3) EASTLAND Bye |
||||
defeated (13) Floydada |
||||
(5) LITTLEFIELD Bye |
||||
|
||||
(18) Shallowater defeated (16) Presidio |
||||
(4) BUSHLAND Bye |
||||
(17) Bowie defeated (6) Clyde |
||||
(2) JIM NED Bye |
||||
(21) Colorado City defeated (12) Comanche |
||||
(11) OLNEY Bye |
(TABC Rankings)
SEMI-FINALS
|
FINALS
|
AA STATE CHAMPION
|
|
Region II Champion (2) PONDER (36-4)- 66 defeated Region I Champion |
|
STATE CHAMPION Region II Champion (2) PONDER (37-4) |
||
Region II Champion (2) PONDER (35-4)- 72 defeated Region IV Champion (6) HALLETSVILLE (36-1)-56
|
||
Official Basketball Box Score
Idalou vs New Waverly
03/12/10 8:31 am at Austin, Texas (Erwin Center)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VISITORS: IDALOU 30-6
TOTAL FG | 3-PT | FREE THROWS | TOTAL | REBOUNDS | FOULS | ||||||||||||
## | Player Name | FG | FGA | FG | FGA | FT | FTA | Points | OF | DE | TOT | PF | A | TO | BLK | S | MIN |
11 | Payne Riley-f | 5 | 10 | 3 | 5 | 3 | 6 | 16 | 1 | 4 | 5 | 2 | 1 | 1 | 2 | 1 | 29 |
21 | Parkhill, CJ-f | 6 | 7 | 0 | 1 | 7 | 8 | 19 | 0 | 9 | 9 | 3 | 2 | 5 | 1 | 0 | 31 |
04 | Estes, Alec-g | 4 | 5 | 0 | 0 | 2 | 7 | 10 | 1 | 3 | 4 | 1 | 1 | 4 | 0 | 0 | 27 |
10 | Johnson, Jacob-g | 2 | 4 | 0 | 0 | 2 | 6 | 6 | 0 | 4 | 4 | 1 | 4 | 4 | 0 | 1 | 31 |
23 | Adkins, Bradley-g | 3 | 6 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 4 | 4 | 8 | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | 18 |
02 | Houchin, Ky | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0+ |
03 | Dowdy, Tyler | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 4 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 |
12 | Reagan, Seth | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0+ |
13 | Bownds, Blaze | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0+ |
14 | Turner, Brent | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0+ |
30 | Thornton, Garrett | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
32 | Buckner, Luke | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 | 2 | 8 |
33 | Zahn, Alan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0+ |
TEAM TOTALS | 21 | 34 | 3 | 7 | 18 | 31 | 63 | 4 | 29 | 33 | 12 | 10 | 19 | 3 | 4 | 160 |
TOTAL FG% 1st Half: 12-22 54.5% 2nd Half: 9-12 75.0% Game: 61.8%
3-Pt. FG% 1st Half: 2-5 40.0 % 2nd Half: 1-2 50.0% Game: 42.9%
F Throw % 1st Half: 1-2 50.0% 2nd Half: 17-29 58.6 % Game: 58.1%
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
HOME TEAM: NEW WAVERLY 32-4
TOTAL FG | 3-PT | FREE THROWS | TOTAL | REBOUNDS | FOULS | ||||||||||||
## | Player Name | FG | FGA | FG | FGA | FT | FTA | Points | OF | DE | TOT | PF | A | TO | BLK | S | MIN |
10 | Watts, Kyren-f | 4 | 11 | 0 | 0 | 3 | 9 | 11 | 5 | 2 | 7 | 4 | 1 | 2 | 3 | 1 | 30 |
24 | Harrison, X'zavious-f | 8 | 23 | 4 | 13 | 0 | 0 | 20 | 3 | 6 | 9 | 4 | 0 | 2 | 0 | 1 | 32 |
04 | Reece, Arthur-g | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 5 | 0 | 3 | 0 | 5 | 23 |
05 | Scott, Dillon-g | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | 1 | 2 | 0 | 3 | 20 |
14 | Watts, Tyren-g | 5 | 13 | 0 | 1 | 4 | 4 | 14 | 6 | 4 | 10 | 4 | 6 | 3 | 1 | 1 | 32 |
03 | Gilliam, Isaiah | 1 | 5 | 0 | 0 | 1 | 5 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 |
11 | Durriseau, Josh | 0 | 7 | 0 | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
20 | Snoe, Kolten | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
21 | Reece, Johnathan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
22 | Woods, Donnie | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0+ |
23 | Bennett, Victor | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0+ |
33 |
Wagner, Wes | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
34 | James, Cody | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
TEAM TOTALS | 20 | 68 | 3 | 29 | 7 | 13 | 53 | 19 | 15 | 34 | 24 | 8 | 12 | 4 | 11 | 160 |
TOTAL FG% 1st Half: 9-30 30.0% 2nd Half: 11-38 28.9% Game: 29.4%
3-Pt. FG% 1st Half: 3-12 25.0% 2nd Half: 3-17 17.6% Game: 20.7%
F Throw % 1st Half: 4-4 100% 2nd Half: 3-9 33.3% Game: 53.8%
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Officials: Ron Tatsch, Jason Balli, Craig Cooper
Technical fouls: Idalou-None. New Waverly-None.
Attendance: 6862
Score by Periods 1st 2nd 3rd 4th Total Idalou........................ 15 12 19 17 - 63 New Waverly................... 14 11 13 15 - 53
Points in the paint-IDALOU 32,WAVERLY 28. Points off turnovers-IDALOU 15,WAVERLY 13. 2nd chance points-IDALOU 2,WAVERLY 18. Fast break points-IDALOU 16,WAVERLY 8. Bench points-IDALOU 4,WAVERLY 6. Score tied-3 times. Lead changed-1 time. Last FG-IDALOU 4th-04:19, WAVERLY 4th-00:31. Largest lead-IDALOU by 12 4th-02:54, WAVERLY by 5 1st-05:26.
PONDER vs IDALOU
03/13/10 2:03 pm at Austin, Texas (Erwin Center)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VISITORS: PONDER 37-4
TOTAL FG | 3-PT | FREE THROWS | TOTAL | REBOUNDS | FOULS | ||||||||||||
## | Player Name | FG | FGA | FG | FGA | FT | FTA | Points | OF | DE | TOT | PF | A | TO | BLK | S | MIN |
31 | Huerta, Alex-f | 0 | 4 | 0 | 1 | 2 | 4 | 2 | 1 | 2 | 3 | 3 | 2 | 3 | 0 | 2 | 13 |
32 | Broadstreet, Kaleb-f | 7 | 8 | 4 | 5 | 0 | 0 | 18 | 0 | 5 | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 25 |
25 | Gregg, Scott-c | 3 | 5 | 0 | 0 | 3 | 4 | 9 | 1 | 4 | 5 | 4 | 1 | 1 | 3 | 0 | 22 |
03 | Young, Jorden-g | 2 | 4 | 2 | 4 | 0 | 0 | 6 | 0 | 3 | 3 | 2 | 6 | 6 | 0 | 1 | 29 |
15 | Robertson, David-g | 5 | 10 | 2 | 4 | 4 | 4 | 16 | 1 | 6 | 7 | 0 | 4 | 2 | 0 | 2 | 27 |
01 | Bean, Chris | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
10 | Davenport, Robert | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | 0 | 3 | 15 |
11 | Yeager, Tanner | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 |
12 | Shirley, Jarryd | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 |
22 | Brown, Dalton | 2 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
33 | Burke, John | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
34 | Ford, Wade | 0 | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
44 | Smith, Zach | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
TEAM TOTALS | 21 | 43 | 8 | 17 | 16 | 21 | 66 | 7 | 27 | 34 | 17 | 16 | 18 | 3 | 11 | 160 |
TOTAL FG% 1st Half: 12-21 57.1% 2nd Half: 9-22 40.9% Game: 48.8%
3-Pt. FG% 1st Half: 6-11 54.5% 2nd Half: 2-6 33.3% Game: 47.1%
F Throw % 1st Half: 7-8 87.5% 2nd Half: 9-13 69.2% Game: 76.2%
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
HOME TEAM: IDALOU 30-7
TOTAL FG | 3-PT | FREE THROWS | TOTAL | REBOUNDS | FOULS | ||||||||||||
## | Player Name | FG | FGA | FG | FGA | FT | FTA | Points | OF | DE | TOT | PF | A | TO | BLK | S | MIN |
11 | Payne Riley-f | 3 | 7 | 1 | 1 | 2 | 3 | 9 | 0 | 2 | 2 | 4 | 0 | 2 | 1 | 2 | 26 |
21 | Parkhill, CJ-f | 1 | 14 | 1 | 8 | 6 | 8 | 9 | 2 | 4 | 6 | 4 | 1 | 6 | 2 | 2 | 22 |
04 | Estes, Alec-g | 2 | 4 | 0 | 0 | 3 | 6 | 7 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 25 |
10 | Johnson, Jacob-g | 2 | 6 | 0 | 0 | 1 | 2 | 5 | 1 | 2 | 3 | 2 | 3 | 5 | 0 | 3 | 25 |
23 | Adkins, Bradley-g | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | 3 | 0 | 2 | 1 | 0 | 21 |
02 | Houchin, Ky | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
03 | Dowdy, Tyler | 1 | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | 1 | 3 | 4 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 13 |
12 | Reagan, Seth | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
13 | Bownds, Blaze | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
14 | Turner, Brent | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5 |
30 | Thornton, Garrett | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 8 |
32 | Buckner, Luke | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
33 | Zahn, Alan | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
TEAM TOTALS | 12 | 43 | 3 | 10 | 13 | 23 | 40 | 8 | 18 | 26 | 19 | 5 | 19 | 4 | 12 | 160 |
TOTAL FG% 1st Half: 6-18 33.3% 2nd Half: 6-25 24.0% Game: 27.9%
3-Pt. FG% 1st Half: 2-6 33.3% 2nd Half: 1-4 25.0% Game: 30.0%
F Throw % 1st Half: 5-9 55.6% 2nd Half: 8-14 57.1% Game: 56.5%
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Officials: Lynn Suber, Mike Thornton, Greg Rodgers
Technical fouls: Ponder-None. Idalou-None.
Attendance: 16060
Score by Periods 1st 2nd 3rd 4th Total Ponder........................ 20 17 15 14 - 66 Idalou........................ 14 5 3 18 - 40 Game 15 - Conference 2A Final Largest Crowd in Conference 2A Boys Championship History.
Points in the paint-PONDER 18,IDALOU 18.
Points off turnovers-PONDER 19,IDALOU 14.
2nd chance points-PONDER 6,IDALOU 4.
Fast break points-PONDER 4,IDALOU 6.
Bench points-PONDER 15,IDALOU 8.
Score tied-0 times. Lead changed-0 times.
Last FG-PONDER 4th-00:55, IDALOU 4th-00:39.
Largest lead-PONDER by 33 3rd-01:47, IDALOU None.
Region I teams are highlighted in Bold/Italics
1 Ponder 2 Hallettsville 3 IDALOU 4 New Waverly 5 San Antonio Cole 6 Hitchcock 7 JIM NED 8 Anahuac 9 Gladewater Sabine 10 Brock 11 Godley 12 Arp 13 EASTLAND 14 Kountze 15 LITTLEFIELD 16 Santa Rosa 17 Edgewood 18 Sunnyvale 19 Melissa 20 WALL 21 Daingerfield 22 Poth 23 Peaster 24 Centerville 25 SHALLOWATER |
1 New Waverly 26-3 2 Ponder 29-4 3 Clarksville 25-3 4 Kountze 30-2 5 JIM NED 28-4 6 Hallettsville 30-1 7 WALL 31-1 8 Gladewater Sabine 28-5 9 Melissa 27-4 10 Santa Rosa 25-6 11 BUSHLAND 12-1 12 EASTLAND 24-3 13 Jarrell 26-4 14 Edgewood 25-5 15 Little River Academy 23-7 16 Hearne 18-8 17 San Antonio Cole 24-6 18 CLYDE 26-3 19 Poth 21-2 20 Hitchcock 23-8 21 Troy 26-4 22 LITTLEFIELD 25-2 23 Godley 20-6 24 Malakoff 21-6 25 Rosebud-Lott 22-4 |
1 New Waverly 24-3 2 Ponder 27-4 3 Clarksville 23-3 4 Kountze 28-2 5 JIM NED 26-4 6 Hallettsville 29-1 7 WALL 29-1 8 Gladewater Sabine 27-5 9 Melissa 26-4 10 Santa Rosa 24-6 11 BUSHLAND 10-1 12 EASTLAND 22-3 13 Jarrell 24-4 14 Little River Academy 22-6 15 Hearne 17-7 16 Edgewood 23-5 17 San Antonio Cole 23-6 18 CLYDE 25-2 19 Poth 19-2 20 Hitchcock 21-8 21 Troy 24-4 22 LITTLEFIELD 23-2 23 Harper 20-5 24 Malakoff 20-6 25 White Oak 19-6 |
1 New Waverly (22-3) 2 Ponder (25-4) 3 Clarksville (21-3) 4 Kountze (26-2) 5 Hallettsville (28-0) 6 WALL (28-0) 7 JIM NED (24-4) 8 Gladewater Sabine (25-5) 9 Melissa (24-4) 10 Santa Rosa (21-6) 11 BUSHLAND (7-1) 12 EASTLAND (20-3) 13 Jarrell (23-4) 14 Little River Academy (21-6) 15 Hearne (15-7) 16 Kerens (20-4) 17 Edgewood (20-5) 18 San Antonio Cole (21-6) 19 CLYDE (23-2) 20 Rosebud-Lott (20-3) 21 Poth (17-2) 22 Hitchcock (19-8) 23 Harper (19-4) 24 Troy (22-4) 25 LITTLEFIELD (21-2) |
1 New Waverly 2 Ponder 3 Clarksville 4 Kountze 5 Hallettsville 6 WALL 7 JIM NED 8 Gladewater Sabine 9 Melissa 10 Santa Rosa 11 Little River Academy 12 Jarrell 13 Hitchcock 14 CLYDE 15 Hearne 16 Rosebud-Lott 17 San Antonio Cole 18 Kerens 19 Edgewood 20 EASTLAND 21BUSHLAND 22 Poth 23 Industrial 24 White Oak 25 Harper |
1 New Waverly 2 Ponder 3 Clarksville 4 Kountze 5 Hallettsville 6 JIM NED 7 WALL 8 Gladewater Sabine 9 Melissa 10 Santa Rosa 11 Jarrell 12 San Antonio Cole 13 Edgewood 14 Hitchcock 15 Little River Academy 16 Hearne 17 CHILDRESS 18 Rosebud-Lott 19 Poth 20 Industrial 21 EASTLAND 22 BUSHLAND 23 White Oak 24 Maypearl 25 BOWIE |
1 New Waverly 2 Ponder 3 Clarksville 4 Kountze 5 Hallettsville 6 JIM NED 7 WALL 8 Gladewater Sabine 9 Melissa 10 Santa Rosa 11 Jarrell 12 San Antonio Cole 13 BUSHLAND 14 Edgewood 15 Little River Academy 16 Rosebud-Lott 17 Arp 18 CHILDRESS 19 Industrial 20 Hitchcock 21 EASTLAND 22 Hearne 23 White Oak 24 Poth 25 BOWIE |
1 New Waverly 2 Ponder 3 Clarksville 4 Kountze 5 Hallettsville 6 JIM NED 7 WALL 8 Gladewater Sabine 9 Melissa 10 Santa Rosa 11 BUSHLAND 12 San Antonio Cole 13 Jarrell 14 Arp 15 Edgewood 16 CHILDRESS 17 Little River Academy 18 Industrial 19 Hitchcock 20 Hearne 21 EASTLAND 22 White Oak 23 Rosebud-Lott 24 Poth 25 Whitewright |
1 New Waverly 2 Gladewater Sabine 3 BUSHLAND 4 Ponder 5 Hallettsville 6 Arp 7 Clarksville 8 Edgewood 9 WALL 10 JIM NED 11 Santa Rosa 12 Melissa 13 Godley 14 San Antonio Cole 15 Kountze 16 OLNEY 17 EASTLAND 18 Universal City Randloph 19 Jarrell 20 Hearne 21 Hitchcock 22 Whitewright 23 CHILDRESS 24 White Oak 25 Little River Academy |
1. New Waverley 2. Grand Sabine 3. BUSHLAND 4. Ponder 5. Hallettsville 6. Arp 7. Clarksville 8. Edgewood 9. WALL 10. JIM NED 11. Santa Rosa 12. Melissa 13. Godley 14. San Antonio Cole 15. Kountze 16. OLNEY 17. EASTLAND 18. S.A. Randolph 19. Hearne 20. Hitchcock |
REGION 1 FIRST TEAM
Aaron James, Post, Sr
|
Barrick Hodge, Littefield, Sr
|
Blake Allen, Jim Ned, Sr
|
Bo Bryant, Jim Ned, Sr
|
C.J. Parkhill, Idalou, Sr
|
Cameron Schooley, Wall, Jr
|
Caston Hilcher, Clyde, Sr
|
Colton Englishbee, Holliday, Sr
|
Connor Mills, Holliday, Sr
|
Dontae Flemons, Childress, Sr
|
Forrest Robinson, Eastland, Jr
|
Justin Walling, Wall, Jr
|
Landon Inge, Olney, Sr
|
Matthew Stanberr, Friona, Sr
|
Michael Matthews, Bushland, Sr
|
Reed Mankins, Olney, Jr
|
Riley Payne, Idalou, So
|
Tyson Turnbow, Muleshoe, Jr
|
Westin Wilhelm, Comanche, Sr
|
Zach White, Littlefield, Jr
|
Back to HOME page
TEXAS ASSOCIATION OF BASKETBALL COACHES
ALL-STATE AA BOY'S TEAMS
Blake Allen, Jim Ned, Sr
|
Barrick Hodge, Littefield, Sr
|
Michael Matthews, Bushland, Sr
|
C.J. Parkhill, Idalou, Sr
|
Forrest Robinson, Eastland, Jr
|
AA "ACADEMIC" ALL-STATE BOY'S TEAMS (REGION I)